Malé Svatoňovice jsou obcí v severovýchodních Čechách v Královéhradeckém kraji. Obec leží pod Jestřebími horami v povodí řeky Úpy. Žije zde přibližně 1 500 obyvatel. Malé Svatoňovice jsou svojí polohou přirozeným východiskem k návštěvě zajímavých turistických míst Jestřebích hor, ale i celého kraje bratří Čapků, Boženy Němcové, Aloise Jiráska i Adršpašských a Teplických skal. Pokud nás někdy navštívíte, neměli byste minout následující přírodní, kulturní a turistické zajímavosti:
Zázračná studánka
27. října 1715 sedlák Václav Šrejber zavěsil dřevěnou sošku Panny Marie s Jezulátkem na třešeň, která tam rostla nad studánkou se sedmi prameny. Třešeň roku 1709 zmrzla a uschla. Roku 1716 – rok po zavěšení a sedm let po uschnutí – třešeň se na sedmi větvích zazelenala a rozkvetla na svatého Jana Křtitele (24. června), a na svatého Václava (28. září) na ní dozrály třešně. Zpráva o této události se brzy roznesla a lidé spěchali ke studánce a prosili Pannu Marii o uzdravení. Voda z této studánky je od této doby léčivá a lidé si sem pro ní jezdí z celé republiky dodnes. Roku 1731 byla studánka nejprve vyzděna a následně byla přistavěna kaple. Ve Svatoňovicích byly zbudovány vodoléčebné lázně. Poutní místo, které tak vzniklo, bylo postupem času dokonce srovnáváno s kladskými Vambeřicemi. V současné době probíhají přípravné práce na revitalizaci celého poutního místa, včetně vybudování zázemí pro poutníky. Studánku najdete na náměstí, v kapli vedle kostela.
Mariánský sad - Boží hrob
Když už jsme u poutních míst, nelze nezmínit Křížovou cestu se sedmi kapličkami zasvěcených Panně Marii Sedmiradostné, která je zakončena Božím hrobem. Křížová cesta je po renovaci v parkové úpravě - tzv. Mariánský sad, který je chráněn jako nemovitá Kulturní památka České republiky. Byla postavena v poutním místě roku 1893. Tvoří ji čtrnáct dřevěných křížů, které mají uprostřed dřevěnou kapličku s pašijovým obrázkem.
Poutní místo Mariánský sad bylo založeno Spolkem pro zvelebení poutního místa roku 1891 podle návrhu architekta Edmunda Chaury z Červeného Kostelce. Původně bylo postaveno sedm zděných kaplí, které ozdobil obrazy Sedmera radostí Panny Marie akademický malíř Josef Cobl. Uvnitř Božího hrobu je zasklená skříň obložená araukarity, ve které leží socha Ježíše Krista, dílo umělce a řezbáře Antonína Suchardy mladšího.
Pod Mariánským sadem vás přivítá sousoší bratří Čapků.
Muzeum bratří Čapků
Obec Malé Svatoňovice, kterou zdejší rodák Karel Čapek zasadil i do knihy Devatero pohádek, je již tradičně spojována s oběma bratry, Karlem i Josefem Čapkovými. Jejich životu a tvorbě je věnována muzejní expozice umístěná v rodném domě Čapkových.
Muzeum bylo založeno v roce 1946. Impulsem k jeho vzniku byla zdejší výstava o životě a díle obou bratří, konaná u příležitosti návštěvy prezidenta Eduarda Beneše v Malých Svatoňovicích. Prezentovala Karla Čapka, spisovatele, novináře, dramatika, překladatele a fotografa, a jeho bratra Josefa, který byl významným malířem, spisovatelem, grafikem a knižním ilustrátorem. Trvalým místem expozice se posléze stal rodný dům Čapků na zdejším náměstí.
Expozice v prvním patře je věnována Karlu Čapkovi. Představuje jeho publikační i novinářskou činnost, dává nahlédnout do ukázek rukopisů, osobní korespondence a rodinných fotografií. Na nich jej můžete spatřit například s jeho ženou Olgou Scheinpflugovou či novinářem Ferdinandem Peroutkou. Dobové dokumenty a fotografie ve vitrínách připomínají také jeho významná známá díla, Věc Makropulos a Krakatit. Neméně zajímavé jsou i vystavené originální kresby z cestopisů. Ve druhém patře je instalován průřez dílem Josefa Čapka. Expozice zahrnuje soubor dvaceti olejomaleb, kresby i grafiky. Spatřit můžete například obrazy z cyklu Oheň a Touha, které odráží Čapkův protest proti důsledkům mnichovského diktátu z roku 1938. Mezi dalšími vystavenými exponáty jsou díla dokumentujícího jeho literární tvorbu a život do doby zatčení nacisty 1. září 1939. Podrobnější informace o muzeu k dispozici zde.
Hospital Kuks
Co všechno se dá postavit z peněz za vítězné bitvy z doby Třicetileté války? K čemu tato monumentální budova sloužila? Proč měl mladý hrabě Špork na nočním stolku lebku své vlastní matky? Může vás pohladit Bůh, když uslyšíte dobové nástroje v akusticky kouzelném prostředí zámecké kaple? Myslíte, že by vás mohly ohromit sochy Ctností a Neřestí, které kdysi, v nadživotní velikosti, postavil slavný sochař Matyáš Bernard Braun? Už jste někdy na vlastní oči viděli betlém vytesaný do skály?
Na všechny tyto dotazy si odpovíte, pokud navštívíte zámecký komplex Hospital Kuks, který je od nás vzdálen pouze půl hodiny cesty autem. Návštěvu určitě doporučujeme. Současně sem pravidelně jezdíme s pedagogy, kteří jsou absolventy našich vzdělávacích programů DVPP.
Babiččino údolí
Babiččino údolí patří mezi nejznámější výletní místa Východních Čech. Právě sem umístila Božena Němcová děj svého románu Babička. Tady někde chodily skutečné předobrazy babičky, vévodkyně Zaháňské, Barunky a jejích sourozenců, psů Sultána a Tyrla i bláznivé Viktorky.
Krajinu táhnoucí se od České Skalice podél řeky Úpy ze severu nazval Babiččiným údolím poprvé roku 1878 smiřický lékař a spisovatel Otakar Jedlička. V červenci roku 1952 vyhlásilo ministerstvo školství, věd a umění Ratibořice s údolím za státní krajinnou a národní rezervaci. Později byla příroda Babiččina údolí zahrnuta do chráněného území a dnes je jeho jižní část od České Skalice až ke Slatinskému mlýnu nazývána národní přírodní památkou.
Je ještě mnoho zajímavých míst, které stojí za to v našem regionu navštívit. Inspirací vám mohou být informační letáky a brožury, které jsou na našich ubytovnách k dispozici. Pod odkazy níže si některé můžete stáhnout přímo z těchto stránek. Těšíme se na vaší návštěvu!
Informační brožury ke stažení
Mapa území SOJH - přední strana
Mapa území SOJH - zadní strana
Mapa obce a přilehlého okolí
Malé Svatoňovice - Rodiště Karla Čapka - skládačka
Muzeum bratří Čapků Malé Svatoňovice - skládačka